O vitamínoch sa v našej spoločnosti najbežnejšie tvrdí (či skôr verí – to je ten správny výraz), že sú určené skôr pre chorých, alebo ako prevencia pred chorobou, v čase, kedy nemáme dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. A ešte sa „verí“, že sa nimi dá predávkovať. Je to pravda? Viete, čo stačí na to, aby sa táto „povera“ vyvrátila? Stačí sa pozrieť sa na to, čo slovo „vitamín“ znamená.
Čo je „Vitamín“:
„Vita“ znamená život, alebo – nevyhnutný pre život. A „amin“ je látka, ktorá obsahuje dusík. (Pôvodne sa totiž myslelo, že vitamíny patria do skupiny aminov. Neskôr sa ukázalo, že to bol nesprávny názor.) Vitamíny sú rôznorodé zlúčeniny látok, ktoré v tele riadia rôzne chemické reakcie, prípadne pri nich nejakým spôsobom pomáhajú.
Ako vidno už z tak jednoduchého popisu, vitamíny sú pre organizmus nevyhnutnými látkami. Bez nich telo nemôže správne fungovať. Akonáhle nastane nedostatok vitamínov v tele, organizumus si ich začne čerpať zo zásob. A tomu sa dá ľahko rozumieť – keďže vitamíny riadia chemické procesy v tele, organizmus jednoducho nemá inú možnosť – vezme ich stamadiaľ, kde ich našiel. Niekedy ich nájde v tukoch, no často musí siahnuť do rôznych orgánov či do kostí. A keď sa o prísun dostatočného množstva vitamínov nestaráme celé roky – myslím, že túto vetu nemusím dokončiť.
OK, niekto ale namietne, že on si predsa dáva “nejaký ten šalátik k obedu”, “každý týždeň kúpi v hypermarkete jablká”, dokonca – on “na ovocí a zelenine nešetrí a kupuje ich naozaj rôznorodé”. Nuž, keby to tento človek povedal pred pár desiatkami rokov, mal by stopercentnú pravdu. Dnes to už ale bohužiaľ vôbec nestačí. Prečo?
Z dvoch dôvodov:
- Dnešné ovocie a zelenina sa pestuje tak, aby vyrástlo čo najrýchlejšie, bolo čo najkrajšie a bolo čo najväčšie. Všetko je podradené týmto cieľom. Respektíve – hlavnému cieľu – predať to, a čo najdrahšie. Kúpime si radšej mrňavé jahôdky, alebo pekné veľké jahody? Za jahody v januári sme ochotní zaplatiť oveľa viac ako za jahody v strede sezóny. A tak pestovatelia nedbajú použiť akékoľvek postupy pestovania (mnohokrát také, že rastlinka ani nezažije skutočnú pôdu), akékoľvek agresívne hnojivá (z ktorých sa časť dostane až do plodov), či akékoľvek geneticky modifikované (kde je upravená základná štruktúra) semená. Výsledkom sú plody, ktoré sú pekné, veľké a dopestované skôr než v prírode, no neobsahujú skoro žiadne (ak vôbec nejaké) vitamíny a obsahujú množstvo chemikálií.
- Nápor na náš organizmus je v dnešných časoch oveľa väčší ako to bývalo kedysi. Toto nemá byť článok o znečistenom prostredí, tak budem len veľmi stručný: ovzdušie je oveľa znečistenejšie, do tela sa nám dostáva aj skrz umelými látkami ošetrovanými potravinami množstvo chemikálií, jeme oveľa viac liekov, mäso, ktoré konzumujeme pochádza zo zvierat, ktoré tiež jedli lieky, je okolo nás oveľa viac radiačného žiarenia, ozónová vrstva je oveľa slabšia, pijeme viac alkoholu, atď, atď. Toto všetko nielen vytvára väčšie nároky na organizmus, ale tiež spôsobuje zvýšenú potrebu vitamínov, aby telo mohlo dobre fungovať.
Ešte raz – telo potrebuje viac vitamínov ako kedysi – a my mu dávame nielenže menej ovocia a zeleniny ako kedysi – ale to ovocie a zelenina obsahuje hrozitánsky menej vitamínov ako kedysi.
No dobre, takže – mohli by sme začať brať vitamíny v tabletách. To by mohlo byť riešenie. Ale tu narazíme na ďalšie dva problémy:
- Asi sa pomerne ľahko zhodneme na tom, že farmaceutický priemysel zarába na tom, keď sú ľudia chorí. Nie na tom, že sú ľudia zdraví. Takže – ako by asi mohli zvýšiť svoj zisk? No predsa tak, že nás presvedčia, aby sme to, čo nám pomáha a čo potrebujeme (vitamíny) nebrali. Ako to majú urobiť? Použijú na to niekoho, komu v oblasti zdravia dôverujeme. A pekne krásne presvečia pánov doktorov (začnú s tým už na škole), že keď je s telom nejaký problém, treba mu podať lieky. Nie vitamíny – tie sú – a tu svojej fantázii medze nekladú – návykové, dá sa nimi predávkovať, atď., atď. Lekári tomu uveria a potom nám pán Doktor Autorita povie, aby sme si na vitamíny dávali pozor! Aj keď básnická – predsa len „kacírska“ otázka: Je na Slovensku pán Doktor platený v závislosti na tom, koľko má zdravých pacientov, alebo zbiera body za to, koľko vyšetrí chorých pacientov? Takže – chceme si naozaj nechať radiť v oblasti prevencie zdravia od niekoho, kto je platený za množstvo chorých pacientov? Naozaj?!
- Povedzme, že sa už človek dostane tak ďaleko, že chápe, že si potrebuje vitamíny dopĺňať. Povedzme, že už aj rozpoznal, že tie „strašiaky“ o škodlivosti vitamínov sú len táraniny. Tak zájde do lekárne – a chce si kúpiť vitamíny. No a ak nie je informovaný, kúpi si vitamíny – lenžie tie môžu mať ďalšie 3 problémy:
- nízke množsvá (dávky) vitamínov: Najlepším príkladom je Vitamín C. Na obale si prečíta: ODD (Odporúčaná Denná Dávka): 60 mg. Tak si ho kúpi. Lenže – to nestačí. Viete odkiaľ pochádza ODD 60 mg? Z čias 2. svetovej vojny! Adolf Hitler zistil, že ak majú vojaci menej ako takúto dávku vitamínu C – dostávajú skorbut! Dobre, takže menej ako 60 mg vitamínu C je životu nebezpečné. Ale stačí to na to, aby telo fungovalo dobre? Jedna cigareta spáli minimálne 100 mg vitamínu C naraz!
- škodlivé látky použité na výrobu vitamínov: keď si pozorne prečítae obaly niektorých výrobcov, nájdete tam umelé sladidlá alebo nebezpečné konzervačné látky. Lacné vitamíny sa často vyrábajú z nekvalitnýh a syntetických (umelých) látok, nie z prírodných zdrojov.
- kombinácie vitamínov bývajú zväčša nevyvážené: Keď napr. chceme zobrať vitamín B-komplex, najlepšie účinkuje spolu s vitamínom C. Horčík zasa v správnom pomere s vápnikom. Vitamín A potrebuje príslušné množstvo vitamínu D. Atď.
Čo Vám ponúkame ako riešenie? Kliknite sem.
Ing. Peter Kokoľus,
zakladateľ Forever young, s.r.o.
Chcem sa zaregistrovať do obchodu NATURAL so zľavou 3% navyše oproti bežným zľavám.